Salon – centrum i największe pomieszczenie w domu. Tu mają miejsce codzienne wieczorne spotkania rodziny przy kolacji lub oglądaniu telewizji. Pełni on także funkcje reprezentacyjne – w salonie przyjmowani są goście.
Nie bez znaczenia jest więc wyposażenie salonu w meble, które posiadać będą wszelkie walory funkcjonalne i estetyczne. Piękne i jednocześnie wygodne kanapy luksusowe są również wyznacznikiem statusu materialnego gospodarzy.

Kanapa luksusowa, czyli jaka?

Dla wielu osób największym luksusem jest posiadanie odrobiny wolnego czasu na wypoczynek – choćby takie zwyczajne nicnierobienie i leżenie na kanapie. Wszyscy zaganiani i zapracowani część ciężko zarobionych pieniędzy powinni przeznaczyć właśnie na zakup owej kanapy.

Przeznaczona do wypoczynku, przyjmowania gości, wieczornych biesiad i rozmów w gronie najbliższych powinna być dostatecznie duża, wygodna, pokryta tapicerką z dobrej jakości materiału (skóry ekologicznej, naturalnej lub tkaniny). Przytulna, emanująca ciepłem zimą, dająca ochłodę latem, dobrze współgrająca z kompozycją całego wnętrza. Właściwie kanapa powinna to wnętrze „robić”, czyli być centralnym, najważniejszym elementem aranżacji salonu.

Luksusowy czy ekskluzywny

Nazywanie kanap zamiennie luksusowymi i ekskluzywnymi nie zawsze jest uzasadnione. Luksusowy, to znaczy cenny, wytworny, zbytkowny. Ekskluzywne są te rzeczy, które z jakiegoś względu nie są dostępne dla ogółu. Oczywiście luksusowa kanapa, wyjątkowo starannie wykonana z rzadkiego gatunku drewna i tapicerowana niezwykle kosztowną skórą czy tkaniną ze względu na cenę i niepowtarzalność będzie jednocześnie meblem ekskluzywnym. Trudno jednak przypisać tę cechę marnym podróbkom luksusowych mebli stylowych, które upchane w salonach nowobogackich wyglądają żałośnie.

Warto poświęcić nieco czasu na przejrzenie oferty producentów i sprzedawców mebli, aby znaleźć wyjątkową, luksusową, ekskluzywną kanapę, która będzie meblem niezwykle funkcjonalnym i jednocześnie odzwierciedlającym pozycję właścicieli.