Czasy stoisk typu „szczęki”, w jakich budowały się pierwsze duże polskie fortuny, definitywnie minęły. Dziś duży kapitał szuka możliwości inwestowania z wysoką stopą zwrotu. I je znajduje – zobaczmy, gdzie.

Inwestycje w nieruchomości

Od wielu lat nieustająco trwa hossa na rynku budowlanym. Ekskluzywne nieruchomości w Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu cieszą się zainteresowaniem inwestorów tak samo intensywnym, jak apartamenty wakacyjne w atrakcyjnych turystycznie miejscach.

Posiadanie ekskluzywnych nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia, dużym metrażu, w otoczeniu przyrody mimo wielkomiejskiego położenia, to strzał w dziesiątkę. W ciągu trzydziestu lat doczekaliśmy się w Polsce klasy średniej, która poszukuje komfortowych mieszkań, a także chętnie sama inwestuje nadwyżki w luksusowe nieruchomości.

Inwestowanie w materialne dziedzictwo

Są też inne sposoby na udane inwestycje niż ekskluzywne nieruchomości w Warszawie, Zakopanem czy Władysławowie. Polski kapitał dostrzega wartość kruszców, obiektów sztuki czy antyków. W mniejszym stopniu niż zachodni, ale to powoli zaczyna się zmieniać. Prace polskich malarzy, np. Jerzego Nowosielskiego, osiągają na aukcjach w Europie i poza nią zawrotne ceny.

Posiadanie hełmu iliryjskiego wojownika, pochodzącego z wykopalisk w greckich Salonikach, to nie tylko szansa na zrobienie wrażenia na gościach, ale też poważna lokata kapitału. Zachodnie aukcje starożytnych artefaktów są miejscem, gdzie w razie potrzeby kapitał ten będzie można odzyskać lub wręcz pomnożyć.