Szachy drewniane to figury szachowe wykonane z drewna. Drewniane szachy to gra strategiczna. Gra rozgrywana jest przez dwóch graczy na planszy składającej się z 64 pól w naprzemiennych kolorach. Drewniane elementy są wyrzeźbione na wzór jakiejś formy wojska, które wyróżniają się różnymi typami, mocnymi i słabymi stronami.

Plansza jest zwykle kwadratowa lub prostokątna z 64 lub więcej kwadratami ułożonymi we wzór 8×8. Gra zwykle rozpoczyna się od umieszczenia na planszy szesnastu pionów – ośmiu białych i ośmiu czarnych – w odległości co najmniej jednego ruchu od strony drugiego gracza, przy czym białe pionki zawsze znajdują się na jasnych polach. Gracze wykonują naprzemiennie tury, przy czym czarne poruszają się jako pierwsze.

Szachy drewniane to rodzaj tradycyjnych szachów z planszą, pionkami i regułami, które są takie same jak w przypadku szachów standardowych

szachy drewniane

Drewniane szachy i plansze istnieją od wieków i nadal są popularną grą. Najwcześniejsze znane drewniane figury szachowe zostały znalezione w Niemczech, sięgające średniowiecza. Gdy pionki zaczną grać, można je układać na wiele różnych sposobów, co czyni tę grę nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale i zabawnym. Popularność drewnianych szachownic rośnie z każdym dniem, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które szukają bardziej rustykalnego stylu w swoim domu. Są również popularne wśród osób, które w swoim życiu cieszą się wyjątkowym dotykiem naturalnych materiałów.