Zagorzali zwolennicy strategicznych gier planszowych chętnie toczą rozgrywki szachowe w każdej wolnej chwili. Można zobaczyć takich graczy przy stolikach w parku, w przedziałach pociągów dalekobieżnych, a nawet latem na plaży.

Co jest potrzebne do gry w szachy?

Oprócz kompletu pionków i odpowiednich figur, które mogą być wyrzeźbione dowolnie, niezbędna jest standardowa plansza do szachów taka jak np. https://www.luxuryproducts.pl/plansze-szachowe-z-drewna.html. Zawsze musi ona być kwadratowa i podzielona na 64 kwadratowe pola w dwóch kolorach – naprzemiennie jasnym i ciemnym. Na krawędzi poziomej od strony graczy widnieją oznakowania literowe, a na pionowej cyfrowe. Służy to do zapisu przebiegu partii. Jeśli te warunki są spełnione, nie ma znaczenia wielkość planszy ani kolorystyka pól.

Jak wybrać odpowiednią szachownicę?

Najpopularniejsza jest plansza do szachów wykonana z drewna – to klasyczny model. Wygląda efektownie, jest stabilna i trwała w użytkowaniu. Jeśli chce się grać w szachy na tarasie albo w ogrodzie, lepiej jest nabyć planszę z tworzywa sztucznego. Łatwiej ją oczyścić z kurzu i nie chłonie wilgoci z powietrza. Do podróży najlepsza jest plansza do szachów zrobiona z grubego kartonu, da się ją łatwo złożyć, więc prawie nie zajmuje miejsca w walizce lub plecaku. Szachownica metalowa stosowana jest w miniaturowych szachach magnetycznych, dobrych do gry w pociągu lub samolocie.

Inne gry z użyciem planszy do szachów

Tradycyjna szachownica może posłużyć również do gry w warcaby. Jest to prosta gra lubiana szczególnie przez dzieci. O wiele wyższy stopień trudności ma gra w szachy heksagonalne. Do niej potrzebna jest plansza sześciokątna, złożona z 91 też sześciokątnych pól w trzech kolorach. W tej grze obowiązują nieco inne reguły niż w zwykłych szachach, ale jest równie pasjonująca.