Szachy to gra, która ma wielowiekową tradycję. Już w V wieku znano ją w Chinach, a do Polski dotarła z innych krajów Europy około XII w. Początkowo rozgrywki odbywały się w zamkach i pałacach, można więc powiedzieć, że jest to gra królewska.

Jak rozgrywać partię szachów w komfortowych warunkach?

Specjalnie zaprojektowany stolik szachowy jest małym meblem, przy którym spotykają się miłośnicy tej pasjonującej gry. Biorą w niej udział dwie osoby, które muszą siedzieć naprzeciw siebie. Niewielkich rozmiarów stolik szachowy z wbudowaną do blatu planszą, daje lepszy komfort gry niż sama szachownica, rozłożona na przykład na dużym stole w salonie. Przeniesienie lekkiego stolika szachowego do takiego miejsca w mieszkaniu, gdzie w danym momencie nie przebywają inni domownicy, pozwala skupić się graczom na obmyślaniu skomplikowanych strategii rozgrywki.

Walory estetyczne i użytkowe

Niektóre stoliki szachowe to piękne dzieła sztuki meblarskiej, utworzone w stylistyce z wcześniejszych epok. Odpowiednio profilowane nogi i blaty inkrustowane różnymi gatunkami drewna z dodatkowymi akcentami z masy perłowej, stanowią godną oprawę dla tej szlachetnej gry. Bardziej nowoczesne modele o prostych kształtach, wyposażone bywają w szufladkę, w której można przechowywać komplet figur, albo podczas gry wkładać do niej zbite pionki. Stoliki szachowe wykonane z impregnowanego drewna lub z tworzyw sztucznych znajdą swoje stałe miejsce na tarasie albo w przydomowym ogrodzie. Składany stolik dobrze się sprawdza podczas weekendowych wyjazdów poza miasto.