Czytanie książek staje się coraz bardziej niszowym zajęciem. Zamiast po fascynującą lekturę ludzie chętniej sięgają po kolejny serial na popularnych platformach. Są jednak w świecie książek takie klasyki literatury, które każdy powinien przeczytać. Dlaczego? Głównymi przyczynami jest ich wielowymiarowy charakter, miano arcydzieła albo wiecznie aktualna tematyka. Jakie książki oraz ich autorów można zaliczyć do klasyki literatury?

George Orwell

Brytyjski wizjoner, który w swoim literackim dorobku ma takie dzieła jak „Rok 1984” oraz „Folwark Zwierzęcy”. Obie książki to niezwykle trafne diagnozy społeczeństwa oraz krytyka niesprawiedliwej władzy totalitarnej. Ze względu na to, że „Rok 1984” jest o wiele bardziej ponury i dosadny sprawdzi się o lepiej dla starszych czytelników. Czytając lekturę Orwella jedni mogą czuć dreszcze przerażenia, ciesząc się, że są z dala od takich miejsc jakie opisuje autor, gdy inni poczują chłodny, uświadamiający podmuch tego, w którym kierunku zmierza polityka jego kraju. Jest to dosadny horror, w którym czytelnika nie straszą paranormalne monstra, a mechanizmy totalitarnej władzy, która falą nawiedziła Europę w XX wieku. Książka ta nie jest tylko krytyką władz dyktatorskich, ale i przestrogą dla każdego obywatela nawet wolnego, demokratycznego państwa. Nietrudno odnaleźć aluzje do „Roku 1984” w nawet dzisiejszej polityce.

Fiodor Dostojewski

Nazwisko rosyjskiego pisarza jest każdemu znane od szkoły średniej. Warto zaznaczyć, że „Zbrodnia i Kara” nie było najwybitniejszym dziełem mistrza. Każdy może przypisać do tego miana każdą inną książkę Dostojewskiego, ale bezsprzecznie uważa się, że to właśnie lektura „Braci Karamazow” jest klasyką literatury. Książka, chociaż posiada w miarę prostą fabułę, tak naprawdę porusza wiele problemów, które stoją przed każdym człowiekiem w taki sposób, że czytelnik bez względu na swoje poglądy i inne predyspozycje, jest w stanie odnaleźć w tym dziele coś dla samego siebie oraz wyciągnąć z niego pouczającą lekcję.