Luksusowy samochód to termin, który jest szeroko stosowany, ale czy ktoś naprawdę wie, co to znaczy? Jeśli chodzi o samochody, luksus jest w oku obserwatora. Co dealer samochodu dotknął reklamy jako luksus może się różnić od tego, co agencja wynajmu samochodów klasyfikuje jako samochód luksusowy, i zarówno może kolidować z osobistą percepcją tego, co to jest samochód luksusowy.

W ekonomii, luksusowy element jest taki, który jest w większym popycie wśród ludzi o wyższych dochodach. Luksusowy samochód jest symbolem statusu, a status różni się w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej lub demograficznej, do której ma zastosowanie.

Samochód luksusowy to nie tylko cena

Samochód luksusowy może oznaczać po prostu samochód o wysokiej cenie. Samochód luksusowy niekoniecznie musi być uważany za samochód luksusowy. Na przykład, ze względu na wysoką cenę, Hummer jest często uważany za samochód luksusowy, nawet jeśli oryginalne Hummers są ciężkimi samochodami wojskowymi bez nacisku na komfort.

Samochód luksusowy może być również po prostu samochód wykonany przez producenta znanego do produkcji samochodów luksusowych, nawet jeśli konkretny pojazd jest tańszy niż jego zwykłe modele. Na przykład, wszystkie modele Mercedesa i Jaguara są uważane za należące do tej kategorii, nawet w najtańszych wersjach.

Większość ludzi zgodzi się, że samochód kosztujący ponad 100.000 dolarów będzie uważany za luksusowy samochód. Prawie wszystkie samochody wykonane przez Rolls Royce’a i Bentley’a, na przykład, mieszczą się w tym przedziale cenowym. Wyłączność jest jednym z niewielu uzgodnionych cech luksusowego pojazdu.

Zazwyczaj luksusowe samochody poprawiają komfort i działanie. Skórzane, regulowane, podgrzewane fotele są przykładem luksusowych rozwiązań. Pojazdy o wysokich osiągach, takie jak samochody sportowe, na przykład Corvettes i Vipers, to prestiżowe auta, ale nie każdy nazwałby je pojazdami luksusowymi. Samochód może być luksusowy ze względu na swoje udogodnienia i poziom komfortu bez ponoszenia wysokich kosztów, nawet jeśli dla większości ludzi luksus oznacza coś, na co naprawdę nie mogą sobie pozwolić.

Zobacz najbardziej luksusowe samochody w 2018 roku