Luksusowe zegarki damskie są często postrzegane jako sposób na pokazanie bogactwa i statusu. Luksusowy zegarek to kosztowna rzecz, warta więcej niż miesięczna pensja przeciętnego człowieka. Zegarek można sklasyfikować według rozmiaru jego tarczy. Najczęściej spotykane rozmiary to małe (30 mm – 39 mm), średnie (40 mm – 45 mm) i duże (46 mm i więcej).

Luksusowy damski zegarek to czasomierz, który jest zwykle sprzedawany kobietom. Luksusowy damski zegarek to inwestycja, która może trwać przez pokolenia. Można go nosić na wymyślne okazje lub nosić na co dzień, aby uzyskać styl, status i wygodę. W świecie luksusowych zegarków jakość i prestiż są zawsze priorytetem. Dotyczy to z pewnością zegarków damskich, ponieważ muszą one mieć te same cechy, które charakteryzują inne zegarki z tej kategorii. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją subtelne różnice między zegarkami męskimi i damskimi. To, co może być świetnym zegarkiem dla mężczyzny, może nie odpowiadać potrzebom kobiety.

Zegarki damskie powinny mieć mniejsze cyferblaty, aby można je było lepiej czytać np. w rękawiczkach. Muszą również mieć paski, które są bardziej elastyczne i łatwiejsze w użyciu bez konieczności zdejmowania biżuterii z nadgarstka, co może mieć miejsce w przypadku sztywniejszych opasek u mężczyzn

Ponadczasowe i klasyczne, luksusowe zegarki damskie to pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety.

Zegarki te są zazwyczaj wykonane ze złota, diamentów i innych cennych materiałów, takich jak szafir i rubin. Można je uznać za symbol statusu, który jest noszony, aby zademonstrować pozycję społeczną. Zegarki istnieją od ponad 500 lat i pochodzą ze Szwajcarii. Zegarki były pierwotnie używane przez osoby, które musiały śledzić czas podczas podróży i musiały znać porę dnia bez pomocy światła słonecznego.