Dbanie o biżuterię jest łatwe i pomoże Twoim skarbom przetrwać całe życie noszenia i przyjemności. Ten krótki przewodnik poprowadzi Cię przez podstawy, a także zwróci uwagę na kilka pułapek, na które musisz uważać. Ale najpierw, szybkie słowo ostrożności. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek czynności związane z czyszczeniem, upewnij się, że Twoje kamienie lub koraliki nie zostaną uszkodzone w dowolny sposób, który wybrałeś.

Ogólne wskazówki dotyczące noszenia biżuterii:

 • Podczas noszenia należy chronić całą biżuterię przed zarysowaniami, ostrymi uderzeniami, środkami chemicznymi, ekstremalnymi temperaturami i światłem słonecznym.
 • Powyższe dotyczy również przechowywania, gdy biżuteria jest szczególnie podatna na uszkodzenia, zwłaszcza gdy jest pozostawiona w dolnej części szuflady lub szafki.
 • Biżuterię należy przechowywać oddzielnie, aby nie porysować innej biżuterii.
 • Biżuterię należy zdejmować podczas wykonywania czynności domowych, takich jak prace ogrodnicze, sprzątanie i naprawy domowe lub innych uciążliwych czynności, takich jak sport.
 • Przed założeniem biżuterii nałóż na siebie makijaż, perfumy i lakier do włosów.
 • Nie należy nosić biżuterii podczas kąpieli w basenie, jacuzzi lub w wannie. Chlor zawarty w wodzie może uszkodzić różne kamienie szlachetne i metale.
 • Nie przechowuj biżuterii w pobliżu otworów wentylacyjnych, parapetów okiennych lub w samochodzie.
 • Biżuterię należy przechowywać z dala od światła słonecznego. Słońce może zanikać niektóre kamienie szlachetne.
 • Naszyjniki z koralików należy zawsze przechowywać na płasko na jedwabiu lub bawełnie, ponieważ te nici z czasem się rozciągają.
 • Biżuterię metalową przechowuj w zamykanych plastikowych lub zamykanych torebkach na biżuterię z saszetkami z krzemionki i żelem, aby zapobiec matowieniu.
 • Biżuteria z brylantami powinno się przechowywać w tkaninie zamiast w plastikowych torebkach, ponieważ te kamienie muszą „oddychać”.

Ogólne wskazówki dotyczące czyszczenia:

 • Po każdym noszeniu, delikatnie przetrzyj każdy kawałek biżuterii do czyszczenia makijażu i olejków do skóry 100% bawełnianą ściereczką.
 • Niektóre rodzaje biżuterii można prać w ciepłej wodzie z mydłem pod warunkiem, że zostanie ona dokładnie wysuszona przed przechowywaniem. Nie rób tego, jeśli biżuteria jest nawleczona na jedwab lub bawełnę, ponieważ będą się one rozciągać.
 • Spłucz dokładnie i osusz miękką, nieścieralną szmatką.
 • Poleruj delikatnie metale miękką ściereczką do polerowania biżuterii.
 • Środki do czyszczenia ultradźwiękowego pracują tylko z twardymi kamieniami krystalicznymi, w przeciwnym razie należy ich unikać.
 • Cokolwiek robisz, bądź delikatny.

diament

Nie należy używać chemicznych środków czyszczących:

Na wiele kamieni niekorzystny wpływ będą miały ostre chemiczne środki czyszczące. Wiele z nich ulegnie odbarwieniu, a niektóre z nich mogą się rozpaść. Kamienie, które są szczególnie wrażliwe to Bursztyn, Akwamaryna, Koral, Szmaragd, Nefryt, Lapis, Malachit, Opal, Perły, Muszla i Turkus. W razie wątpliwości, po prostu nie wkładajcie żadnych chemikaliów.

Kamienie światłoczułe:

Wiele kamieni wybiela się w silnym świetle, jeśli pozostawi się je na dłuższy okres czasu. Stracą one swój jasny kolor, a w końcu staną się drapiące i nieatrakcyjne. Kamienie wrażliwe na światło słoneczne to Ametyst, Ametryna, Akwamaryna, Awenturyn, Beryl, Celestyt, Chryzopraza, Cytryna, Hiddenit, Kunzyt, Kwarc różowy i dymny, Fluoryt i Topaz.

Koraliki czyszczące:

Koraliki są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż kamienie półszlachetne, zwłaszcza jeśli są wykonane ze szkła, ceramiki lub ceramiki. Jednak niektóre koraliki, w szczególności te wykonane z drewna lub kości, są zazwyczaj bardzo wrażliwe i muszą być traktowane z wielką ostrożnością. W związku z tym należy stosować takie same środki ostrożności w zakresie czyszczenia i przechowywania, jak w przypadku innych rodzajów biżuterii.

Czyszczenie biżuterii srebrnej i złotej:

O srebro i złoto można zazwyczaj dbać w ten sam sposób. Obie poniższe metody sprawdzają się, ale upewnij się, że nie jesteś zbyt entuzjastycznie nastawiony do czyszczenia przedmiotów pokrytych biżuterią, ponieważ energiczne pocieranie może spowodować zużywanie się powłoki metalowej. Przedmioty stałe powinny wytrzymać bardziej energiczną obróbkę.

Komercyjne środki czyszczące do srebra/złota

Upewnij się, że wszystkie kamienie w biżuterii są odporne na działanie środków chemicznych zawartych w środku czyszczącym. Przeczytaj etykietę, a w razie wątpliwości, nie używaj środka czyszczącego. Niektóre kamienie, które nie mogą być umieszczone w większości komercyjnych środków do czyszczenia biżuterii to: perły, lapis lazuli, malachit, opale, koral, turkus i inne.

Amoniak i woda

Należy użyć lekkiego roztworu amoniaku i wody na szczoteczce do zębów lub miękkiej szmatce, a następnie dokładnie spłukać wodą. Amoniak nie powinien być stosowany na tych samych rodzajach kamieni szlachetnych, które nie powinny być używane z komercyjnymi środkami czyszczącymi.

Biżuterii można zapobiec, przechowując ją w zamykanej plastikowej torbie wraz z saszetką z żelem krzemionkowym. Wchłonie to wszelką wilgoć. Srebra złotej biżuterii zawierającej perły i opale nie należy jednak przechowywać w plastikowych torebkach.

Czyszczenie miedzi i mosiądzu:

O dziwo, miedź i mosiądz są również bardzo łatwe w pielęgnacji. Choć szybciej ulegają matowieniu niż srebro, można je bardzo łatwo przywrócić do pierwotnego blasku. Metody czyszczenia i nabłyszczania biżuterii miedzianej i mosiężnej zostały przedstawione poniżej:

Komercyjny środek do czyszczenia miedzi i mosiądzu

Jeszcze raz, upewnij się, że kamienie w biżuterii są odporne na działanie środków chemicznych zawartych w środku czyszczącym i w razie wątpliwości nie używaj go.